וַתִּגְנֹב רָחֵל אֶת הַתְּרָפִים – בראשית לא

 כמעט כל הפרשנים משבחים את רחל  על כי רצתה להסיר עבודה זרה מבית אביה. יש גם כאלה שאומרים כי בעזרת התרפים לבן היה יכול לנחש לאן הלכו בנותיו נכדיו רכושו ויעקב (לשיטתו)
אני מציעה שרחל העוזבת את מקומה לוקחת איתה חפץ מעבר.התרפים הם מה שנקרא `אלי הבית` – רחל לוקחת איתה `מזכרת`? משהו שיזכיר לה את הבית? מקור לכוח בתוך הבדידות.
היאחזות בשביבי זיכרון. הכרה בחוסר? בנחיצות? צורך בתמיכה במחזור הפוריות?

מה זה להיות בעל /בעלת תרפים?

אומר מוקי צור – רחל אמנו גנבה מטמון של תרפים משפחתיים והסתירה אותם מפני יעקב , מפני לבן אביה ומפני ההשגחה הגדולה מדי , המופשטת והנערצת . מביתה הרחוק , מן הירושה הגדולה שהייתה ראויה לה כבתו של לבן , נותרו רק תרפים קטנים שגנבה והסתירה . 

אך בעלי התרפים יסתירו אותם בכר הגמל כרחל אמנו או בקופסאות נעליים מתחת למיטת החלוצים . שם ימצאו אולי תכשיט של אשת לוט שהפכה לנציב מלח נוסטלגי , יתבוננו מתחת למיטתם וימצאו שם את הפמוטים מהבית שנהרס באירופה או את הסכין החסר מחדר האוכל הדל . בעלי התרפים יזהו אותם והם יהפכו מאבן נגף מרגיזה בנוף הכללי של הצדק האלוהי לצלם קטן של הערצה , חרוז מתוך מחרוזת שנקרעה בזעם משלשלת הסיפור המרכזי . תרפי המשפחה יגנו עליה מפני שייכות מסוכנת וגדולה זו הנשפטת והופכת לדקדוק של שפה ונפש , דקדוק שקיפח , דרס והפך את האחר לאילם . התרפים הם שיקימו מצבה מיוחדת , יוצאת דופן בבית העלמין של החלומות . הם שיישארו לאחר ההתמוטטות . (מוקי צור כרעה ברוח, עיונים בתרבות הקיבוץ , 2007,עמ 55)

Facebook
Twitter
LinkedIn